BDAR
Privatumo politika

Apie

Operacinis hidrodinaminis modelis Kuršių marioms ir pietryčių Baltijos jūrai

2023 m. liepos – 2024 m. gruodžio mėnesiais Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto Modeliavimo grupė vykdo projektą „Operacinis hidrodinaminis modelis Kuršių marioms ir pietryčių Baltijos jūros priekrantei (OPER-LIT)“, pagal 2022-2028 m. Nacionalinio bendradarbiavimo programą, finansuojamą Copernicus Jūros Tarnybos (Copernicus Marine Service), kurią įkūrė Mercator Ocean International. Pagrindinis projekto tikslas – sukurti operacinį hidrodinaminį modelį, prognozuojantį penkių ateinančių dienų vandens parametrų reikšmes. Taip pat siekiama, šią modelio versiją pritaikyti aplinkos monitoringo veiklų planavimui bei taršos atvejų sklaidos prognozavimui. 

 

Operacinis hidrodinaminis modelis – tai kompiuterinė programa, kuri kiekvieną dieną atlieka skaičiavimus ir pateikia vartotojui vandens temperatūros, druskingumo, srovių, vandens lygio ir bangų prognozę. Klaipėdos universitetas daugiau nei 10 metų Kuršių marių ir Baltijos jūros tyrimams naudoja atviro kodo SHYFEM hidrodinaminį modelį. Modelio sudarymui naudojamas baigtinių elementų metodas su kintama erdvine modelio raiška: uosto akvatorijoje ir Nemuno avandeltoje rezultatai pateikiami 50-250 m žingsniu, o atviroje jūroje raiška svyruoja apie 1-2,5 km. Skaičiavimo gardelę sudaro 13 517 mazgai ir 23 947 elementai. Skaičiavimams taikoma 3D versija, kuri modelio rezultatus gali pateiki skirtinguose gyliuose: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 18, 25, 35, 50 ir iki 68 m. Šiuo metu pagrindinės yra paviršinio vandens ir priedugnio prognozės.

Modelio gardelė

Modelio prognozių sudarymui naudojami Europos vidutinės trukmės orų prognozių centro (ECMWF) meteorologiniai duomenys, tokie kaip oro temperatūros, vėjo, slėgio, saulės radiacijos, kritulių ir kt. duomenys, prie kurių prieigą suteikia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Taip pat jūrinėms kraštinėms sąlygoms nustatyti, modelis remiasi Copernicus Jūros Tarnybos atviro modelio Baltijos jūrai duomenimis. Iš Baltijos jūros analizės ir prognozių modelio yra gaunami vandens temperatūros, druskingumo ir vandens lygio duomenys. Upių duomenis suteikia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Pagrindiniai modelio įvesties duomenys ir tarpusavio ryšiai

Operaciniams skaičiavimams skirtą skaitinį modelį SHYFEM sudaro baigtinių elementų hidrodinaminis bei advekcijos-difuzijos submodelis, parametrinis bangų modelis. Hidrodinaminio submodelio skaičiavimo rezultatus (sroves, vandens lygius, druskingumą, temperatūrą) naudoja visi kiti submodeliai, apjungti programinio kodo lygmenyje, sudarant vieną kompiuterinę programą. Hidrodinaminis modelis SHYFEM yra sukurtas Venecijos jūrinių tyrimų institute (CNR-ISMAR) ir yra sėkmingai taikytas visai eilei jūros priekrantės teritorijų. 

Modelio skaičiavimai vykdomi du kartus per parą ir svetainėje yra atnaujinami 02.00 ir 14.00 val.

Taip pat, jūsų patogumui, paruošėme ir hidrogramų paslaugą, kuri palengvina prognozių stebėjimą. Galite pasirinkti 2D (vidutinę reikšmę pagal gylį) arba 3D (kiekvieno gylio atskirai) variaciją penkiose stotyse: Klaipėdoje (1-osios Melnragės paplūdimys), Palangoje, Juodkrantėje (Kuršių marių pusėje), Nidoje (Kuršių marių pusė) ar Ventėje. Čia galite stebėti pagrindinių modeliuojamų parametrų statistiką, o 3D dalyje galite pasirinkti ir norimą gylį parametrų stebėjimui.

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto Modeliavimo grupė įkurta daugiau nei prieš 15 metų. Grupės veikla apima didelį spektrą upių ir jūros modeliavimo darbų: nuo esamos ar buvusios situacijos iki ateities scenarijų Nemuno upėje, Kuršių mariose ar Baltijos jūroje modeliavimo. Nauji atradimai ir inovacijos yra neatsiejama šios tyrimų grupės dalis.

Kviečiame stebėti kiekvienos dienos jūros ir marių vandens lygį, temperatūrą, druskingumą, sroves bei bangas, o pastebėjus klaidų ar iškilus klausimams, prašome kreiptis adresu oper-lit@ku.lt.

Atsakymai į tavo klausimus

Sveiki! Pasirinkite temą, kuri jus domina ir, galbūt, padėsime rasti atsakymą iš karto. Jei turite kitų klausimų, pasirinkite „Turiu kitą klausimą“ ir užpildykite klausimo formą.
Domina studijos Klaipėdos universitete
Reikalinga akademinė pažyma/diplomo kopija
Negaliu prisijungti prie VMA/AIS ar kitos KU sistemos

Jei turite klausimų, mūsų komanda pasiruošusi padėti!

Užklausa sėkmingai gauta